Zdravotnická termodiagnostika

Termodiagnostika se využívá ve zdravotnictví a medicíně řadu let. Měření tělesné teploty dotykovými nebo bezkontaktními teploměry je jednou ze základních metod hodnocení zdravotního stavu. Použití termografie v tomto oboru přináší nové možnosti, protože termokamery zobrazují rozložení teploty měřené osoby.

Odborníci na termodiagnostiku z výzkumného centra NTC Západočeské univerzity v Plzni, motivováni naléhavou situací spojenou s šířením pandemie COVID-19, se spojili se zdravotníky z Fakulty zdravotnických studií s cílem komplexně řešit aktuální úkoly. Jedná se například o spolehlivou identifikaci osob se zvýšenou tělesnou teplotou na vstupech do škol, úřadů a firem, o využití termokamer složkami integrovaného záchranného systému pro účely predikce a monitorování průběhu epidemie, o využití termokamer v nemocnicích při diagnostice a péči o pacienty.

Zajímavé výsledky prováděného výzkumu si nenecháváme pro sebe. Jsou určeny všem zájemcům o jejich využití. Partnerem ve výzkumně-vzdělávací spolupráci je proto i Techmania Science Center v Plzni, kde se děti i dospělí mohou hravou formou seznámit s termokamerami a jejich praktickým použitím.


Aktuálně z našich sociálních sítí

Naši vědci z výzkumného centra NTC (Nové technologie – výzkumné centrum) instalují tento týden termokameru do Techmania Science Center.

Zveřejnil(a) Termovize do škol dne Pátek 22. května 2020

Vědci z našeho výzkumného centra NTC nabídli své zkušenosti s termovizním měřením ministerstvu zdravotnictví, aby mohlo být správně využito k rozpoznání potencionálně nakaženého člověka koronavirem ve školách nebo nemocnicích. Poslechněte si rozhovor s docentem Milanem Honnerem na Českém rozhlasu Plzeň

Zveřejnil(a) Termovize do škol dne Úterý 28. dubna 2020